MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR?

“Madde Bağımlılığı“ nedir?

Bağımlılık, bir maddenin fiziksel ve ruhsal kaygılarına sebep olmasına rağmen kullanımına devam edilmesi bırakılamaması ve durduramamasıdır. Madde bağımlılığı, kullanılan maddenin miktarının ve kullanım sıklığının artması, alınmadığı takdirde yoksunluk belirtilerinin oluşması ve hayatını idare ettiremeyecek şekilde fiziksel ve ruhsal etkilenmesidir. Madde bağımlılığı, kişinin özdenetimine ve sağlıklı kararlar alma becerisine engel olur. Kişi maddeyi aldığında çok zinde hisseder ama beyin burada yanılır. Bu yanılmaya karşı kendisini korumaya alan beyin, alıcı sayısını azaltır. Böylece kullanıcının ruh durumu, ilacı almadan önceki durumundan daha kötü hale gelir ve bağımlılığa sebep olan geri bildirim başlar. Bir süre sonra tolerans gelişir ve doz miktarında artış gözlemlenir. Böylece bağımlılık durumu başlamış olur.
Araştırmalara göre madde bağımlılığı 12 yaşına kadar düştü. Sizce nedeni nedir? İnsanlar üzerinde etkileri nelerdir?

Günümüzde madde bağımlılığı gün geçtikçe artmakta ve yaş oranı düşmektedir. Sebebi ise maddeyi kolay temin etmeleri, yalnızlık, heyecan arayışı, özgüven eksikliği, yetersiz ve ilgisiz aile yapısı, aile içi şiddet, aile içerisinde madde kullanan bireylerin olması, ruhsal ve psikolojik sebepler ve merak duygusudur. Madde kullanımı İnsanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal etkilere sebep olur.

Fiziksel etkileri; madde kullanımı devam eden kişilerde belirli vitamin ve eklemlerindeki sıvıyı kaybettikleri için vücutta ağrı oluşur, iştahsızlık oluştuğu için kilo kaybı meydana gelir, gözlerde kanlanma ve küçülme, kimyasal ve sentetik madde kullanımlarında solunum güçlüğü ve akciğer rahatsızlıkları ortaya çıkar. Konuşma güçlüğü oluşur, kullanılan maddeden kaynaklı ciltte lekeler meydana gelir.

Ruhsal ve duygusal etkileri; Uyku ve uyuşukluk halinde olup içe kapanık bir yaşam sürerler, sinir ve öfkelerini hakim olamazlar ve saldırgan bir yapıya bürünürler, sosyal yaşamdan izole olup, anti sosyal davranışlar sergilerler, ezber ve hafıza yeteneklerinde gerileme görülür. Kimyasal madde kullanımı beyin yapısında değişikliklere sebep olduğu için sevgi, saygı, vicdan, değer gibi duygularında azalma ya da umursamazlık görülür.

Çocuğunun bir maddeye bağlı olduğunu aileler nasıl anlayabilir? Bu konuda ne yapmaları, nasıl davranmaları gerekir?

Madde kullanımına başlayan kişilerde belirli değişiklikler meydana gelir. Sürekli olarak yalnız kalmayı tercih ederler, aile ilişkilerinde mesafe meydana gelir, arkadaş çevresinde değişiklik yaşanır, sürekli yalan söyleme eğilimindedirler, sorumluluklarını yerine getirmezler, agresif sinirli bir yapıya sahip olurlar. Çocuklarının madde kullanımını öğrenen aileler başlangıç olarak bunu kabullenmeli, inkar etmemeli bağımlı bir çocuğunun olduğunun farkına varmalı, sabırlı, sakin bir şekilde kavga durumu olmadan çocuğu ile konuşmalı bu durumdan kurtulması için birlikte hareket etmeleri gerektiği vurgulanarak tedavi yolları araştırılmalıdır. Aile desteği tedavi aşamasında önemli bir faktördür. Aile desteği yoksa başarı oranı her zaman düşer.

Bağımlılık bir tür hastalık mıdır? Tedavi süreci nasıl olmalıdır?

Bağımlılık, çağımızın en ciddi ve kapsamlı toplumsal sorunlardan biri olup, beyinsel bir sağlık sorunudur. Madde bağımlılığını bir hastalık olarak görüp tıbbi tedavi yolları araştırılmalı ve sistemli bir şekilde tedaviye devam edilmelidir. Madde bağımlılığı artıkça bağımlılıkla mücadele tedavi yöntemleri gelişmektedir. Tedavi uzun bir süreç gerektirdiği için sabırlı olmak gerekir. Başlangıç olarak tıbbi tedavi sonraki süreci terapi yoluyla destek verilmelidir. Tedaviyle birlikte yaşam tarzının değişikliği düzenli hayata geçiş sağlanmalıdır. Bağımlılığa yol açan etkileri onararak yeni ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir